logmen.iwk.hu

Németország

 A "germán Stonehenge"…

A természet egyik "energiaközpontja", Externsteine már az ókorban is szent helynek számított. Ugyanolyan jelentõsége volt a germán mitológiában, mint Stonehenge-nek a brit hagyományban (ugyanazon a tengerszint feletti magasságon található, mint Stonehenge, sõt ugyanabba az irányba is tekint…) A kõkorszakban nomád vadászok keresték fel, és itt tartották pogány szertartásaikat a germánok is. Az egyik pillér tetejének közelében sziklába vájt kápolna helyezkedik el, ez talán Externsteine legtitokzatosabb helye. Csak sziklába vésett lépcsõkön vagy egy ingatag pallón át közelíthetõ meg. Keleti vége egy kör alakú fülkét rejt, amelyben egy pilléroltár található. A templomépítészetben ez a megoldás teljesen ismeretlen. Közvetlenül az oltár fölött 50 cm átmérõjû, kör alakú ablak van. A kápolnát úgy alakították ki, hogy az erdõ fölött 6,5 km-es távolságban háborítatlan kilátás nyíljon a nyári napfordulóra,  mikor a felkelő Nap pontosan beilleszkedik a körbe.  Ma idegenforgalmi látványosság, még egy  mesterséges tó létrehozásával is emelték a misztikus hatást.

 

Infozentrum Externsteine, Externsteine Straße 35, 32805 Horn-Bad Meinberg

 

Hermann emlékmű Detmoldban

 A teutoburgi erdőben, a 386 m magas Grotenburg-hegyen emelkedik az 1875-re elkészült Hermann-emlékmű (Hermannsdenkmal), amely Arminiusnak és a teutoburgi csatának állít emléket. Az antik írók a germánok győztes vezérét Armenius4 (Kr.e.16. - Kr.u.19.) néven is emlegetik, eredeti germán nevét azonban nem ismerjük. A 16. században Luther "németesítette" a római Arminiust Hermannra. E csatában (Kr. u. 9) a germán törzsek nagy győzelmet arattak a rómaiak felett Arminius vezetésével. A csatát sokáig fordulópontnak tartották a római terjeszkedés során. Arminius győzelme meggátolta, hogy Germania római provinciává váljon, mely megelőzte az ott élő törzsek ellatinosodását.  A rómaiak vereségét nem Varus római hadvezér, hanem Augustus császár okozta azzal, hogy takarékoskodás miatt túl gyenge sereget küldött Germaniába, amely semmiképpen sem érhetett el átütő sikert a germánok ellen. 
Augustus hosszú, sikeres uralkodásának legsúlyosabb vereségét szenvedte el a Teutoburgi-erdőben. Az idős, hetvenkét éves császárt mélységesen megrázták a történtek. A vereség hírére ruháit megszaggatta, és meggyászolta az elesetteket. Germán testőrségét azonnal feloszlatta és kiutasította a városból. 
Hónapokon keresztül nem vágatta haját és szakállát, fejét az ajtófélfához verdeste, s ezt kiáltozta: "Quintili Vare, legiones redde." Rettegett a germániai és galliai provinciák sorsa miatt is, attól félt, hogy már magát Itáliát és Rómát is megtámadhatja az ellenség.

Az emlékmű felépítésének hátterében a német-francia szembenállás is állt. Arminius a napóleoni háborúk idején vált nemzeti hőssé, valóságos „Hermann-kultusz”-ról beszélhetünk e korban.  Az emlékművet 1838-ban kezdték el épiteni és mire  elkészült, tulajdonképpen már a franciák felett aratott győzelemnek is emléket állított. A monumentális mű teljes mérete 53 m,  Hermann óriási, 25 méteres alakja romantikus ábrázolásban, a Vilmos császár kori elvárásoknak megfelelően hősiesen, erőt sugárzóan magasodik a vidék fölé, jellemző, hogy csak a kard, amely egyébként nem Róma, hanem Franciaország felé mutat, 7 méter hosszú.

denkmall str. + grotenburg 50, 32760 Detmold

 

Szabadtéri Múzeum Detmold

Krummes Haus Parkplatz:, Paderborner Straße 2-4, 32760 Detmold

 

 

Geierlay függőhid

             Látványos lett Németország leghosszabb függőhídja

A Koblenzből induló Hunsrück magaslati út közelében építették fel és 2015.10.03-n adták át a nagyközönségnek Németország leghosszabb függőhídját. a Geierlay-Brückét, a  Mosel oldalvölgyében a Mörsdorfer Bach fölött.  Ahogy  látható, nemcsak a kilátás lehet pazar erről a 360 méter hosszú hídról, hanem maga a híd is jól néz ki a madártávlatból készített felvételeken.

A híd a Hunsrück magaslati útról érhető el, amely nemcsak a táj szépsége miatt érdekes, az utat még a náci időkben 4 év alatt, 1938-1942 között építették meg.

 

A híd megépítése már 2006-ban felmerült, de akkor a helyiek megvalósíthatatlannak tartották, kivéve három embert, közülük az egyikből később polgármester lett. A terveket 2010-ben ismét elővették, szereztek rá pénzt, és idén májusban már el is kezdődött az építkezés.

 

A híd a Mörsdorf és Sosberg települések közötti völgyet íveli át. Mörsdorf településen egy turisztikai centrum is épült, (56290 Mörsdorf  Kastellauner str.23.) ahonnan körülbelül 1,2 kilométeres gyaloglással vagy kerékpározással lehet elérni a hidat.(autó parkoló is a centrum mellett található, napi dija 2 euró !)

Összesen 1,2 millió euróba (kb. 374 millió forint) került és a helyiek abban bíznak, hogy hatására jelent
ősen emelkedni fog a környék idegenforgalma.

A híd adatai egészen félelmetesek, 360 méter hosszú és csak 85 cm széles. Van olyan pontja, ahol 100 méterrel a patakvölgy felett haladunk. A bejárat után egy duglászfenyőből épült másfél méteres kaput építettek. Az egész építmény súlya 57 tonna!

A híd egy pályázaton kapott nevet, a környék után Geierlay-nak nevezték el. Teherbírása 50 tonna, a helyiek adatai szerint ez körülbelül 600 főt jelent.

 

A 340 méteres magasságban található híd használata ingyenes.

 

Információ :  www.geierlay.de       gps:  É.50,0526   K.7,2028

 

 

Sikátor anorexiásoknak

A világ legkeskenyebb utcája Németországban van, Baden-Württemberg tartományban, a százezres lakosú Reutlingenben. 2007-ben került be a Guinness-rekordok könyvébe, ami jó húzás volt a városvezetéstől, mivel a Spreuerhofstraße azóta jó sok turistát vonz az egyébként nem túl érdekes kisvárosba. Az utcácska a legkeskenyebb részén mindössze 31 cm ,úgyhogy Micimackó tutira beszorulna, ha megpróbálna átsétálni rajta.

 

Pár éve egyébként veszélybe került a Guinness-rekorder utca, ugyanis a régi ház az egyik oldalán majdnem összedőlt. Mivel a tulajdonos nem tudta vagy nem akarta felújítani, a város végül megvásárolta a házat, és rendbe hozta.A terv az, hogy egy kis motel lesz belőle, kifejezetten nászutasoknak.